Lukáš

Ahoj,

vítej na mám webu. Dovoluji si ti říct pár informací o mé maličkosti.

Jmenuji se Lukáš Jasenský a jsem horolezec, dobrodruh a milovník hor.

Jsem instruktorem lezení na umělé stěně a na skalách.

Považuji se za snílka už od dětství, který si plní své sny a míří třeba až na ty nejvyšší vrcholy světa.

Vystudoval jsem Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. V srpnu 2019 jsem ale udělal jedno z životních rozhodnutí a vše vsadil na jednu kartu, horolezectví.

Prošel jsem si různými sporty. Vrcholově jsem dělal triatlon, ale nakonec jsem se uchýlil tam, kde se cítím být svobodný, a to jsou hory. Díky horám mohu poznávat sám sebe, s nikým nezávodím a celé si to užívám.

Stačí se nadechnout. Svoboda, pokora a respekt. To jsou tři slova, které mám úzce spjaty s horami. Svobodu mi dávají, s pokorou a respektem k nim přistupuji. Odměnou jsou mi pak zážitky, které se snažím na mých přenáškách předávat dál. 

Mým snem je dělat to, co mě naplňuje a dělá šťastným.

Pro někoho bláznivé sny, pro mě to, co mi dává smysl. Jedno ale mohu říct s jistotou. Stojí to za to!

Mám za sebou expedice v Jižní Americe, které mě přivedly do And. Měli jsme tak možnost vystoupat na 6000 metrů vysoké hory bez jakékoliv podpory agentury a nosičů.  V roce 2020 jsme se připravovali s Honzou trávníčkem
a dalšími na expedici Makalu (8 485 metrů), která byla bohužel přerušena vzhledem k situaci spojené s Covidem. Plán zůstal na 2021, avšak i tady do expedice zasáhl Covid, a tak se na expedici připravuji sám ve společnosti mezinárodního týmu. O vrchol se budu pokoušet po 13 letech od posledního Čecha Radka Jaroše.

Pracuji na projektu, který je právě s expedicemi spojen a slouží k finanční podpoře při léčbě onkologicky
nemocných dětí. Jak to funguje? Pomocí přednášek, filmového snímku a věřím, že i pomocí knížky, která co nevidět bude na světe. Dále jsem pro tento účel nechal vytvořit i kalendáře. A společně s Běhy Zlín a firmou Krajčí jsem uspořádali benefiční běžecký závod, který bude mít již druhý ročník.

Nejde ale jen o peníze, jsem rád, že se mohu s dětmi setkat, povykládat si s nimi, ukázat jim věci, které v horách používám. Jejich úsměvy jsou poté pro mě odměnou. Krom toho jsem chtěl děti do projektu zapojit. Například pomocí přáníček, které s sebou beru na hory a měl jsem je s sebou i na expedici v Andách, kde se mnou tak byly i na nejvyšší hoře západní polokoule, Aconcague (6962 metrů).

Pronásledujme své sny. To nás činí šťastnými a lepšími lidmi.