Spacák Glacier 1000 od Mountain Equipment

Pátek 17. listopadu a sobotu 18. listopadu jsem strávil s Kubou na Grossglockneru. Bivakovali jsme kousek od chaty Stüdlhütte. Přívaly sněhu a mráz sliboval poctivé zimní přespání venku. Teplota v noci spadla na -13 °C. Stačilo vyhloubit záhrab, položit karimatku a na ní spacák a mohlo se jít do říše snů.

Tentokrát jsem měl možnost otestovat spacák Glacier 1000 od Mountain Equipment. A jaký byl?

Měl by nabídnout skvělý poměr mezi tepelným komfortem, odolností, ochranou před vlhkem a celkovou váhou. Prvně se zaměřím na sbalitelnost a váhu spacáku. Ten šel krásně sbalit do vaku, který měl v konečném důsledku na výšku cca 25 cm. Jeho váha mě hodně mile překvapila. To, že je relativně lehký na to, co nabízí a ještě dobře sbalitelný, za mě velké plus.

Jak se v něm spalo?
Měřím 178,5 cm a tak velikost regular (do 185 cm) byla dostačující. Spacák je sice širší, mohl jsem do něj dát nějaké věci, ale na ramenou jsem měl pocit, jako by mě trochu svazoval. Zima na nohy? Nebyla. Během celé noci jsem nepociťoval žádný chlad na nohy. To samé platí u zad, nebo spíš u spodní strany spacáku, která výborně izolovala. Jediné, kde jsem chlad trochu pociťoval, bylo v oblasti hrudníku. Neměl jsem ale spacák zcela dotažený.

Vlhkost? I v tomto případě spacák nezklamal. I když se během noci na jeho povrchu objevila slušná vrstva námrazy. Zateplená léga, která je kolem celé délky spacáku, vlhkost a mráz do spacáku nevpustila. Zip byl pod ní namrzlý, ale jednalo se pouze o zip. Léga navazovala na izolační límec, který se zapíná pomocí magnetu. Zaručil tak držení límce při jeho stažení. Kapuce krásně obepnula celou hlavu. Vnější límec a kapuce jde stáhnout až tak, že prostrčíte pouze malíček. Magnet zaručí, aby se spacák nerozepnul. Tyhle věci mě opravdu baví a líbí se mi, a proto je beru jako velké plus. Kromě vnějšího límce je zde i vnitřní izolační límec. V noci jsem hledal, kde by se dal stáhnout. Bohužel nenašel jsem. To mě trochu mrzí. Když by se dal stáhnout, ještě lépe by splnil svou funkci. V pozici sedu držel stejně dobře teplo, jako když jsem ležel. Nijak mě netáhnul. Bylo v něm tak dobře, až se mi z něj do té zimy po ránu nechtělo.

Celkově hodnotím spacák pozitivně, a pokud bych měl hodnotit na stupnici od 0 % do 100 %, dávám mu 87 %. Je výborně zpracovaný, zaručuje tepelný komfort, je dobře sbalitelný, nepropustí vlhkost, i když není zrovna – 20 °C a přebytečné teplo uniká ven. Tím se vytvoří ledová krusta na spacáku, ale přesto uvnitř je suchý. Opět mě nesmírně bavily jeho technické prvky jako je stahovací a tím pádem i izolační systém. Jediné, co mě mrzelo a uvítal bych to i na tomto modelu, bylo stahování vnitřního izolačního límce a hodně stažená ramena. Možná je mám ale moc široká. 😉 😀

Krásný víkend všem a horám zdar. Snad budeme mít ty bílé Vánoce. 🙂