Vysoké Tatry, Alpy aneb jak jsem vybíral spacák.

Vysoké Tatry a Alpy. Jedno je nejvyšší pohoří Slovenska, druhé zase Rakouska. A právě sem míří pravidelně mé kroky. Nevyužívám horských chat, ale vždy bivakuji. A k tomu se hodí dobrý spacák. Mám dva měsíce do expedice a na těchto dvou výpravách do hor jsem mohl využít spacák Kryos Mountain Equipment. Od této značky budu mít také vybavení na expedici. Ve vysokých Tatrách na konci září a v Alpách, kde jsem byl tento víkend, panovali úplně odlišné podmínky.

V Tatrách docela dost sněhu. V noci bylo kolem – 7 °C a vlhký vzduch. V Alpách tento víkend spadla v noci teplota k – 10 °C, ale naopak vzduch byl suchý. Sníh byl samozřejmostí.

Začal bych skladností spacáku. Potěšilo mě, jak je spacák výborně sbalitelný.  Pro představu batoh o objemu 35 litrů, který bohatě postačí na vícedenní túry a lezení v horách. Spacák nezabírá půlku batohu, ale maximálně čtvrtku, když ho pořádně zmáčknete.

V případě Vysokých Tater se osvědčil svrchní materiál nylon DRILITE® LOFT™ XERO s vodoodpudivou úpravu DWR. Tím, že byl vzduch vlhký a teplota byla kolem – 7 °C, zafungovala tato úprava na jedničku. Na povrchu spacáku se vytvořila tenká ledová krusta, ale uvnitř byl spacák suchý. Nepotřeboval jsem tak využít bivakovací pytel. Spacák ho důstojně zastoupil.  Zespod byl také zcela suchý, a tak jsem byl doslova jak v peříčku. Teplotu by to chtělo ještě o pár stupňů nižší, ideálně kolem – 15 °C až – 20 °C. Po pár minutách jsem skončil pouze v trenkách a ponožkách a i tak mi bylo opravdu teplo, ale alespoň jsem nemrzl. Na druhou stranu tady zafungovala propustnost materiálu, takže jsem se nepotil a zároveň spacák neprovlhl.

 

V Alpách byla teplota ještě nižší, kolem – 10 °C, ale vzduch byl suchý. Ráno po probuzení jsem zjistil, že jen lehká námraza byla v oblasti nohou. Zde se možná trochu srážela vlhkost z unikajícího tepla. Stačilo spát opět pouze ve spodním prádle, a přesto to bylo příjemné.

Komfort na spaní? Rád spím na boku a v případě toho spacáku můžu a ještě je to pohodlné. Nijak nemám stažená ramena a celkově mám ve spacáku hodně místa. Co mě opravdu baví je oblast límce, kapuce a zipu, kterou jistí magnetický cvoček. Ten můžu lehce ovládat jednou rukou. 3D límec na vnitřní straně a 3D kapuce perfektně izoluje proti úniku tepla. Obě tyto části můžu stáhnout tak, že průduchem prostrčím jen malíček. Podél celého zipu je trojúhelníková léga, která je vyplněná peřím, ale i syntetikou. Izoluje tak proti úniku tepla a průniku vlhkosti skrze zip. Nepociťoval jsem tak chlad na žádné části těla. Ani v případě oblasti nohou, která je problematická a často zde uniká velké množství tepla. Možná jsem otužilejší, ale rád bych otestoval spacák třeba právě v těch – 20 °C, anebo i nižší teplotě, abych zjistil, co opravdu zvládne. Na tyto podmínky, které panovaly, byl tento spacák výbornou volbou. Možná až moc teplý, ale pro někoho, kdo je zimomřivý, ideální společník. Nebudete muset na sobě mít x vrstev, ale bude stačit jen to spodní prádlo. Pokud teda nespíte rádi na Adama a Evu.

 

Publikováno v Hory